Joe Chal: -„Nie ma drogi powrotnej dla Wielkiej Brytanii”, powiedziała Merkel!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Joe Chal: -„Nie ma drogi powrotnej dla Wielkiej Brytanii”, powiedziała Merkel!

 

We wtorek późnym wieczorem na szczycie UE w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel, powiedziała, że „nie widzę żadnego sposobu, aby brytyjska decyzja opuszczenia UE mogła być cofnięta”.

„Nie widzę sposobu, aby odwrócić to co się stało i to nie jest dobry moment, aby wróżyć z fusów”, dała do zrozumienia Merkel swoją wypowiedzią.

„To czy można było uniknąć referendum w Wielkiej Brytanii nie było nawet zgłoszonym punktem do dyskusji na szczycie”, stwierdziła kanclerz.

„Referendum jest wyraźną rzeczywistością.”

Wszystkie głowy państw z 28 państw członkowskich UE były obecne w tym ustępujący premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który został upokorzony przez brytyjskich wyborców w czwartek, kiedy zdecydował się opuścić unię gospodarczo i politycznie.

W rozmowach z Davidem Cameronem „atmosfera była poważna i towarzyska, ale przepojona wiedzą, że powód był raczej smutny, ale taka jest rzeczywistość”, powiedziała kanclerz.

Merkel zaprzeczyła jakoby europejscy koledzy wyraził gniew wobec przegranego brytyjskiego lidera.

„Nie ma miejsca na urazy i złości w politycznych negocjacjach. Wszyscy wiemy co znaczą uczucia, ale nie mają one nic wspólnego z profesjonalną polityczną negocjacją.

„My mamy do reprezentowania interesy całej Europy, musimy wziąć pod uwagę historyczne konsekwencje i mamy pogodzić się z rzeczywistością – o to właśnie chodzi w polityce”.

Po tym jak w ostatnim tygodniu Brytyjczycy zagłosowali stosunkiem głosów  52 do 48 aby opuścić UE – Wielkiej Brytanii stanie się pierwszym krajem, który jako jedyny opuścić kiedykolwiek Unię Europejską.

Cameron powiedział również, że „wszyscy nasi partnerzy w Unii Europejskiej są smutni, ponieważ mamy zamiar opuścić wspólną Europę”, dodając, że był też smutny, ponieważ walczył dla Wielkiej Brytanii o pozostanie w zreformowanej UE.

Europejscy przywódcy wzywają  Wielką Brytanię, aby ta aktywowała Artykuł 50 traktatu lizbońskiego – klauzuli, która określa sposób w jaki można opuścić unię – tak szybko, jak tylko to jest możliwe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział we wtorek, że „nie możemy zmarnowania miesięcy na to”.

Foto: Ostatnie spotkanie Davida Camerona w kulisach szczytu europejskiego UE;

Następnym razem kiedy przywódcy państw UE spotkają się we wrześniu, będzie już ich tylko 27, ponieważ Wielka Brytania nie będzie miała prawa uczestnictwa.

„Ten  następny krok, będzie już w dobrym kierunku”, powiedziała Merkel.

W artykule tym wykorzystano ogólnie dostępne informacje znajdujące się w necia jak i źródła własne.

 

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka, Prawo i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s