Joe Chal: – Niebezpiecznie szybko wzrasta sprzedaż niemieckiej broni na Bliski Wschód i do Afryki!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W ostatnich dniach tygodnia pojawiły się doniesienia, że eksport broni pochodzącej z Niemiec podwoił się w 2016 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

W pierwszej połowie 2016 roku, rząd zatwierdził eksport nieco ponad 4 mld euro wartości broni eksportowanej do innych krajów – wzrost o ponad pół miliarda euro w tym samym okresie co w 2015 roku, wg gazety Die Welt.

2015 rok był rekordowym dla eksportu broni, pomimo zapewnień ze strony Ministra Gospodarki i wicekanclerza Sigmara Gabriela, że powinno się obniżyć militarny eksport.

W środę Gabriel, lider Partii Socjaldemokratycznej (SPD) powiedział, że „należy opublikować oficjalne dane na temat eksportu broni”.

Foto: Boxer – produkowany i eksportowany przez Niemcy (niemiecko-holenderski) transporter najnowszej generacji;

Wielkości ilościowe sprzedanej broni ” raporty z Eksportu Broni w 2015 roku” pokazują, że 7.860 miliardów euro eksportu sprzętu militarnego w ubiegłym roku został podwojony w stosunku do łącznej wartości transakcji w 2014 i osiągnął najwyższy poziom sprzedaży jak do tej pory w tym stuleciu, wynika z raportów.

Spośród 4 mld euro w eksporcie, które dotychczas zostały zatwierdzone w tym roku, 1,7 mld euro wysłano do państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym wliczona jest cała jedna tylko dostawa wartości 1 mld euro dostarczona do Algierii.

Kiedy w 2013 Gabriel został ministrem gospodarki to zapewniał, że obniży wartość niemieckiego eksportu broni w późniejszym terminie.

Najnowsze dane zmusiły go bronić jego linii politycznej przedstawionej na podstawie  danych wynikających z raportu, twierdząc, że większość umów broni, które rząd obecnie zatwierdza zostały podpisane jeszcze przez jego poprzednika.

„Jeśli chodzi o sprzedaż i transport broni do Algierii”, tłumaczy się Gabriel  „to kontrakt ten został zatwierdzony przez koalicję kanclerz Angeli Merkel z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) zanim zasiadłem na stołku”, dodał minister.

W ostatnich latach odsetek sprzedaży broni dostarczonej do krajów nie należących do sojuszników, również gwałtownie wzrósł do około 60 % ogólnej wartości sprzedaży.

Przed objęciem władzy przez CDU i koalicję FDP w 2009 roku wartość sprzedaży do krajów niesprzymierzonych wahał się na granicy około 20-40 procent całości eksportu.

Powyższy artykuł udowadnia, że Niemcy mogą produkować i eksportować swoją broń bez żadnych ograniczeń i oficjalnie wypełniać zamówienia rządowe państw na Bliskim Wschodzie i Afryce (niektóre z nich wrogie UE), ponieważ ona i tak nielegalnymi źródłami trafia do niepowołanych rąk (dilerów), rebeliantów opłacanych i kontrolowanych przez różne zachodnie agencje wywiadowcze.

Jednak nie wszystkie kraje wspólnoty europejskiej mogą produkować broń do woli i dla przykładu podam, że na podstawie rezolucji UE Polsce zarzucono, że w naszym kraju sprzedaje się zbyt dużo broni tzw „DEKO” (broni pozbawionej cech bojowych) znajduje się w rękach prywatnych i należy ilość jej ograniczyć pod groźbą kar.

Moim zdaniem w interesie Europy powinno być to, aby prowadzona polityka miała na uwadze pokój w na naszym kontynencie i na całym świecie i to UE powinna decydować o tym ile broni zostanie wyprodukowane w Europie i ile zostanie przeznaczone na potrzeby własne i na eksport.

Produkcja zbrojeniowa powinna być równomiernie rozdzielona na wszystkie kraje członkowskie wspólnoty europejskiej.

Nie może być tak, że jeden kraj (Niemcy) uzurpuje sobie prawo o decydowaniu o „bezpieczeństwie” całej UE.

W felietonie tym wykorzystano doniesienia medialne znajdujące się w necie jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka, Prawo, Religia, Technika i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s