Joe Chal: – Turcja żąda od UE wypłacenia należności zgodnie z umową migracyjną!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył UE, że nie wywiązuje się z zobowiązań finansowych w ramach porozumienia polegającego na ponownym przyjęciu wszystkich syryjskich uchodźców na drugą stronę Morza Egejskiego. ( Dla wyjaśnienia podam, że wszyscy uchodźcy a jest lub było ich kilka milionów przybyli do Grecji z Turcji).

W marcu Ankara i Bruksela podpisały kontrowersyjną umowę, w której Turcja zgodziła się na przyjęcie syryjskich imigrantów znajdujących się na Bałkanach (Grecja), w zamian za określone w tym porozumieniu korzyści polityczne i finansowe. (Jak mi wiadomo jest to kwota nie mniejsza niż 4 mld euro – 3 mld euro gotówki i ponad 1 mld pomocy gospodarczo-politycznej nie wliczając kosztów bezwizowego poruszania się Turków w Europie).

Transakcja obejmuje miliardy euro pomocy gospodarczej oraz ruchu bezwizowego dla Turków w Europie, ale więzy zostały napięte przez masowe represje Erdogana po nieudanym zamachu stanu w tym miesiącu.

Prezydent powiedział, że UE obiecała $ 3 mld euro (gotówki), ale jak do tej pory wypłacono tylko około 1 czy 2 mln euro.

„Europejskie rządy i cała UE są nieuczciwe i pozbawione honoru”, powiedział Erdogan w wywiadzie transmitowanym wczoraj przez główne stacje TV w kilku krajach europejskich.

„Trzy miliony Syryjczyków i Irakijczyków przebywa obecnie w Turcji,” powiedział.

„Unia Europejska nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w tej sprawie”.

Erdogan szacuje, że uchodźcy których wielu uciekło przed niszczycielską pięcioletnią wojną domową z sąsiadującej Syrii, będzie kosztowało Turcję nie mniej niż 12 mld euro.

Unia Europejska podpisała umowę z Turcją, która miała za zadanie zahamować ogromny wielomilionowy napływ imigrantów, którzy przekroczy granice UE (tylko w 2015 roku przybyło na Bałkany około 2 mln imigrantów).

„W zeszłym miesiącu w Brukseli otworzył się nowy rozdział wielkich nadziei dla Turcji a negocjacje w sprawie  członkostwa w UE po obietnicach utknęły w martwym punkcie”, powiedział prezydent Turcji.

W wyniku niezadowolenia społecznego Turków, represji Erdogana w stosunku do Kurdów i innych mniejszości narodowych dokonano puczu wojskowego i nieudanego przejęcia władzy w dniu 15 lipca tego roku, który zakończył się aresztowaniem więcej niż 13 tys osób.

Jeden z epizodów nieudanego zamachu stanu w Turcji:

Niemcy w przeszłości również przyczynili się do podgrzania już i tak napiętej sytuacji w Turcji poprzez parlamentarne ośmieszanie w Bundestagu prezydenta Turcji Erdogana.

Foto: Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Europejczyków oszustami i ludźmi bez honoru;

Prezydent powtórzył swoje wezwanie do przywrócenia kary śmierci dla konspiratorów. Jak twierdzi on „Problem ten  powstał i został spowodowany przez UE. Ludzie chcą przywrócenia kary śmierci”!.

„My jako rząd musimy słuchać, co ludzie mówią,” dodał.

Turcja zniosła karę śmierci w 2004 roku jako jeden z wymogów w dążeniu do członkostwa w UE.

W artykule tym wykorzystano informacje zawarte w internetowych środkach masowego przekazu jak i ze źródeł własnych.

Dodatkowy link

http://www.politico.eu/article/recep-tayyip-erdogan-calls-on-eu-to-deliver-cash-visa-free-travel-migration-deal-turkey/

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka, Prawo, Religia, tragedia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s