Joe Chal: – Turcja oskarża Niemcy o „ukrywanie terrorystów”!

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

W czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Niemcy, że są jednym z najgorszych krajów na świecie, ponieważ „ukrywają terrorystów” a rząd tego kraju nie odpowiada na żądania Turcji w celu przekazania podejrzanych biorących udział w zamachu w dniu 15 lipca tego roku.

Erdogan powiedział, że przekazał kanclerz Angeli Merkel od około 4000 dokumentów o podejrzanych przebywających w Niemczech, ale nie otrzymał w zamian żadnej odpowiedzi.

Foto: Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan;

W środę Angela Merkel wypowiedziała się w mediach europejskich o poczynaniach Turcji w sprawie aresztowań dziennikarzy popularnej gazety Republika jako „bardzo niepokojące”.

W odpowiedzi  Erdogan powiedział, że Niemcy są bardziej zainteresowane w „wspieraniu grup terrorystycznych”.

Ankara oskarża amerykańskiego kaznodzieję Fethullaha Gülena  za współudział w zamachu stanu w Turcji, mówiąc, że przewodzi on grupie o nazwie Fethullah Terror Group (FETO) – jednak Gülen zaprzecza temu.

„Wy Niemcy będziecie zapamiętani w historii jako grający podwójną rolę w wspieraniu terrorystów poprzez zaproszenie i udzielenie „gościny terrorystom”, powiedział Erdogan w przemówieniu w pałacu prezydenckim w Ankarze.

„Jesteśmy zaniepokojeni, że Niemcy zmieniają swoje oblicze i stwarzają zaplecze dla organizacji terrorystycznej FETO „, powiedział zarzucając także Niemcom że udzielają  gościnności członkom zdelegalizowanej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) i ultra-lewicowej Partii Wyzwolenia – Ludowemu Frontowi Rewolucyjnemu (DHKP-C).

„Niemcy stały się jednym z najważniejszych i goszczących w swoim krajów terrorystów”, powiedział nie wspominając o tym, że Turcy tam mieszkający byli obiektami rasistowskich ataków.

Erdogan nie wspomniał jednak o których podejrzanych jemu chodzi i których rząd niemiecki powinien wydalić z Niemiec za udział w niedawnym zamachu stanu w Turcji.

„Przypomnę tylko, że kilkudziesięciu dyplomatów tureckich uciekło do Niemiec i tam ubiegają się o azyl polityczny”.

Stosunki między Ankarą i Berlinem drastycznie popsuły się i są bardzo napięte w wyniku nieudanego zamachu stanu a Niemcy kilkakrotnie wyrażając zaniepokojenie i obawy o to, że Ankara chce zniszczyć wszystkich swoich przeciwników politycznych.

Merkel powiedziała, że „jest bardzo niepokojące, że wolność prasy i wypowiedzi są ciągle ograniczane” – dobitnym takim przykładem jest aresztowanie w poniedziałek 13 dziennikarzy bardzo popularnej tureckiej gazety opozycyjnej – Cumhuriyet (Republika).

Foto: Protest pracowników gazety Republika (Turcja);

Wśród aresztowanych są m/innymi: redaktor naczelny Murat Sabuncu i jego doradca redakcji i publicysta gazety Kadri Gursel.

Były redaktor naczelny gazety Can Dündar, który został skazany na karę więzienia w poprzednim procesie przebywa obecnie w Niemczech, ale i on jest ścigany tureckim nakazem aresztowania.

Jak donoszą media wielu podejrzanym osobom za udział w tureckim zamachu stanu a przebywającym poza granicami kraju unieważniono paszporty wydane przez Turcję.

W artykule tym wykorzystano ogólnie dostępne informacje znajdujące się w necie jak i źródła własne.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Kultura, Polityka, Prawo, Religia, tragedia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s