Joe Chal: – Dlaczego niektóre owoce czy warzywa „rdzewieją”?

Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Chyba nie ma takiego człowieka na świecie, który nie kupowałby owoców czy warzyw w supermarkecie, ale często się zdarza, że coś dziwnego się z nimi dzieje po jakimś czasie w domowej chłodziarce, więc bez zastanowienia wyrzucamy podejrzane witaminy do śmieci (na kompost).

Jedna osoba na Facebooku zaintrygowana kolorem sałaty, która po przekrojeniu już po kilku minutach stawała się rdzawa, więc zwróciła się do znajomych z pytaniem: „Czy może mi ktoś wyjaśnić , dlaczego sałata lodowa po przekrojeniu i zawinięciu w ręcznik papierowy i w woreczku foliowym w lodówce , ma taki kolor w miejscu przekrojenia?”.

Rdza salaty maly

Foto: Sałata (pędzona) – zdjęcie własność Pani Teresy Mazur;

Ponieważ nie dało się odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem w komentarzu Facebook-owym postanowiłem napisać na ten temat artykuł.

Gaz propylenowy

Otóż rdzawy kolor liści sałaty może powodować „gaz propylenowy”, który reguluje i koordynuje wzrost roślin i szybsze dojrzewanie. Gaz ten powoduje również szybkie starzenie się warzyw i dlatego mamy taki rdzawy kolor, który występuje w miejscach pęknięć lub przecięć warzyw czy owocow i w ciągu krótkiego czasu pokrywa całe rośliny. Przyspieszacze stosowane są na szeroką skalę w pomieszczeniach, gdzie niedojrzałe importowane owoce lub warzywa mają trafić za dzień lub dwa bezpośrednio do sklepu (doskonale to widac na przykładzie bananów.

Dla ciekawości podam, że wszystkie silniki spalinowe wydalają taki gaz poprzez rurę wydechową i w czasach PRL niektórzy nieuczciwi „badylarze” wprowadzali spaliny do namiotów foliowych czy szklarni z pomidorami w celu przyspieszenia ich dojrzewania.

Oczywiście metoda „badylarska” wraz z dostarczeniem gazu do osłon (foliowych) faszerowała warzywa dużymi dawkami toksyn zawartych w spalinach samochodowych i była ścigana przez prawo.

Niektórzy bardziej pomysłowi, wyrafinowani i chciwi „ogrodnicy” stosowali inne metody wstrzykując skażony spirytus metylowy (denaturat) w zawiązki pomidorów, czym powodowali zmianę koloru z zielonego na czerwony a gdy przesadzili z injekcją pomidor stawał się dwukolorowy – czerwono niebieski.

Największe stężenie tego gazy znajduje się w takich roślinach jak; banany, jabłka, brzoskwinie, pomidory, sałata etc.

Dziś „nikt” nie stosuje spalin samochodowych na skalę przemysłową, ale inne gazy powodujące szybsze dojrzewanie owoców i warzyw, które są w użyciu wszystkich magazynów z owocami i warzywami.

Etylen

Etylen jest jedynym gazowym hormonem roślin. Jego wpływ na rośliny zauważono już w XIX wieku, na długo przed oficjalnym uznaniem go za hormon.

Dawniej przed odkryciem elektryczności do oświetlania ulic i mieszkań stosowano mieszaninę różnych gazów.

Zauważono, że rośliny znajdujące się w pobliżu oświetlenia wykazywały się pewnymi odchyleniami od normy: drzewa wcześniej traciły liście, kwiaty szybko blakły i traciły płatki, a młode siewki rosły horyzontalnie a nie pionowo. W 1901 pewien fizjolog rosyjski stwierdził, że składnikiem gazu węglowego odpowiedzialnym za te zmiany jest eten.

W 1934 roku wykazano, że gaz ten jest także wytwarzany przez rośliny, a jego synteza zachodzi w kilku miejscach: węzłach łodyg, dojrzewających owocach i starzejących się tkankach, np. jesiennych liści. Jego naturalnym prekursorem jest metionina.

Post scriptum

Często pojawienie się rdzawego koloru a potem czarnej zgnilizny jest efektem „pędzenia” nowalijek, lub zbyt dużych dawek nawozów sztucznych.

Czy konsumowanie owoców i warzyw traktowanych gazem powodującym „szybsze dojrzewanie” lub jak kto woli „szybsze starzenie się” tych roślin może wpłynąć na to jak długo będziemy się cieszyli młodością a może spowoduje, ze starość zawita do nas niespodziewanie wcześniej?

Jednoznacznie można powiedzieć, ze „sałata ta zestarzała się, ponieważ w sposób sztuczny przyspieszono jej dojrzewanie”.

Reklamy

Informacje o Joe Chal

Prezes Polsko-Australijskiej Fundacji na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.